Tarts bloggereinkkel, hogy jobban megismerhesd a könyvet, és nyerhetsz is belőle egy példányt, ha velünk játszol!
A Rendbomlás novellái gondosan albumba rendezett pillanatfelvételekként mesélik el a kanadai Nell sorsát az ötvenes évektől napjainkig. Nellnek már kiskamaszként meg kell birkóznia anyja veszélyeztetett terhességének nehézségeivel, majd jóval fiatalabb húga mentális gondjaival. Fiatalkori én- és útkeresése után társra talál, s egy gyökeresen új életforma felfedezése során gyökeresen új problémákkal szembesül, végül pedig idősödő szüleihez fűződő viszonyát kell átgondolnia.
Nem sorsfordító események drámai elbeszélése a Rendbomlás, hanem hétköznapiságukban is sokrétű történeteké, melyekből szinte észrevétlenül áll össze egy nő képe, aki – bár világának rendje időről időre felbomlik – szüntelenül keresi az utat egy új egyensúly felé.
A szerzőtől megszokottnál líraibb és személyesebb hangvételű, bensőséges humorú kötet meggyőző bizonyítéka annak, hogy Atwood nem csupán korunk meghatározó regényírója, de a novella műfajának is nagymestere.
„Sosem tettem túl magam a másodikos olvasókönyvön, amelyben szerepelt egy apa, aki mindennap bejárt dolgozni, és autót vezetett, egy anya, aki kötényt hordott, és sütött, valamint két gyerek – egy fiú, egy lány –, egy kutya meg egy macska, és ők mind egy fodros függönyös, fehér házban éldegéltek. Bár egyik házban sem volt ilyen függöny, ahol laktam, az egész eleve elrendeltnek tűnt. Nem cél volt, nem olyasmi, amire törekednem kell: ez a függöny egyszer csak felbukkan majd az életemben, mert ez a sors akarata. A jövőm nem lenne teljes – nem, nem lenne normális –, ha nem szerepelne benne ilyen függöny, és minden, ami hozzá kapcsolódik.”
Kiadó: Jelenkor
Oldalszám: 328 oldal, keménytáblás
ISBN: 9789635180660
Moly-adatlap: itt
Megrendelheted: itt
Margaret Atwoodtól eddig csak regényeket olvastam és nagyon kíváncsian vártam, hogy milyenek lesznek a legújabb magyarul megjelent könyvében összegyűjtött novellák. Bár ez a kötet eredetileg 2006-ban, azaz már 16 éve kiadásra került, viszont elolvasva az egyes történeteket, abszolút aktuális és most is ugyanúgy fontos témákat érint.
Mint tudható, Margaret Atwood történeteiben mindig kiemelt szerepet kap a nők a helyzete, társadalmi szerepe és ez most sincsen másképp a Rendbomlás című könyvben sem. Összesen 11 novellát tartalmaz a könyv (a szerencseszámom), melyek eleinte azt hittem, hogy egyáltalán nem fognak egymáshoz kapcsolódni. Azonban kiderült olvasás közben, hogy vannak bennük állandó szereplők és szinte regényként funkcionáltak összességében, egymáshoz kötve az egyes történeteket.
Őszintén szólva erősen érződik, hogy ezeket a novellákat nem most írta Atwood, viszont azt mindenképpen szeretném kiemelni, hogy a stílusa és az írói hangja teljes mértékben benne van minden sorában. Elképesztő számomra, ahogy Atwood ír. Leírásai, a karakterek párbeszédei sodorják magával az olvasót és csak azt veszi észre, hogy rohamtempóban olvassa a könyvet akaratlanul.
Természetesen a könyv központi szereplője egy nő, Nell, akinek megismerhetjük az első novellákban a gyerekkorát, a családi kapcsolatait. Majd hirtelen egy párkapcsolatban találjuk magunkat, ahol ő az a szerető, akiért a férfi, Tig elhagyta a feleségét és tönkrement házasságát hátrahagyva új életet kezdett Nellel. Atwood írásaiban azt szeretem nagyon, hogy elég számára egy-egy elejtett félmondat, egy feltett kérdés, ami utal arra az érzelmi mélységre, amit mondani akar. Ezek által megismerhetjük közelebbről a karakterek személyiségét, érzelmi világukat és gondolataikat. Nell sokat töpreng azon, hogy vajon mennyire stabil a kapcsolata Nellel, vajon háttérbe kell-e húzódnia Nell gyerekei miatt és vajon meddig fogja a kapcsolatukat befolyásolni Nell felesége, akitől papíron még nem vált el.
Mint minden pár életében, itt is előkerülnek azok a kérdések, hogy mit várnak egymástól, hogyan tervezik a közös jövőt.
Minden fejezet, novella egy-egy pillanatfelvétel.
Az egyes novellákat tulajdonképpen külön-külön is lehet olvasni és érteni, de én mégis azt mondom, hogy egymás után, összefüggésben érdemes értelmezni őket. Elgondolkodtató Nell kapcsolata a húgával, a szüleivel, ami a könyv utolsó harmadában kerül előtérbe. Az a fejezet, ahol nosztalgiázva fényképeket nézeget a szülőkkel, különösen tetszett. Emlékek, emlékfoszlányok, klasszikus családi történetek, tudtam volna még tovább olvasni.
Nyereményjáték
Játékunkban ezúttal Margaret Atwood könyveinek csodás borítóiban merülünk majd el. Az állomásokon található képrészletek alapján írjátok meg nekünk a Rafflecopter megfelelő sorában, hogy melyik könyvről lehet szó (csak cím).
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
A feladványom
Ide írhatjátok be a megoldásokat:
A turné állomásai
04.02. - A szofisztikált macska
04.04. - Booktastic Boglinc04.06. - Könyv és más
04.08. - Pandalány olvas
04.10. - Nem félünk a könyvektől
04.12. - Sorok között
04.14. - Readinspo