2025. április 13., vasárnap

BLOGTURNÉ: Bánszky Noémi - Terápia macskákkal



A Kulcslyuk Kiadó jelentette meg Bánszky Noémi állatasszisztált terapeuta és tréner művét, melyben a szerző hozzáértő alapossággal mutatja meg, hogy a macskákkal való foglalkozás, fejlesztés során közelebb juthatunk önmagunk megismeréséhez és a környezetünkkel való kapcsolataink jobbá tételéhez. Kövesd az állomásokat és a játék megfejtéséért cserébe esélyed lesz megnyerni a könyvet a kiadó felajánlásában.

A fülszöveg
Aki ​szereti a macskákat, pontosan tudja, hogy a velük való kapcsolat önmagában is balzsam a sebekre – akkor is, ha nem vonunk le belőle tudatos következtetéseket. A Bánszky Noémi által kifejlesztett kapcsolatközpontú állatasszisztált módszertan ugyanakkor ennél is többet ígér.
A macskával való munka tükröt tart elénk. Rácsodálkozhatunk saját működésünk jellegzetes mintázataira, és jobban megérthetjük az önmagunkhoz és másokhoz fűződő viszonyunkat. Megtapasztalhatjuk, hogyan tudunk erőszakmentesen együttműködni egy másik élőlénnyel. Közben pontosíthatjuk a kommunikációnkat, és megtanulhatjuk tárgyilagosabban értelmezni a másik fél reakcióit. Átélhetjük, hogy az elfogadás nem csupán egy jól csengő szlogen, hanem aktív és tudatos hozzáállás. Elsajátíthatjuk, miként formáljuk egy macska viselkedését apró lépésekben, kényszerítés nélkül.
Miután pedig már láttuk, hogy mindez mennyire hatékony, rájöhetünk: a saját fejlődésünkre is tekinthetünk úgy, mint a macskák tréningezésének folyamatára. Magunkat is „macskaszámba vehetjük”, hiszen mi is megérdemeljük az elfogadást, az erőszakmentességet és az elvárások racionalizálását. Megtanulhatjuk a saját eredményeinket is ünnepelni, és magunkkal is lehetünk együttérzőek és támogatóak, ha valami nem sikerül. Ezt a szemléletet aztán kiterjeszthetjük a minket körülvevő emberekre is, hogy harmonikusabb kapcsolatokban élhessünk.
Bánszky Noémi könyve az elmúlt időszak egyik legeredetibb, legfrissebb szemléletű pszichológiai műve, mely bemutatja, számára hogyan vált önismereti úttá a macskákkal való együttműködés, és miként alkotta meg azt a módszertant, amely lehetővé teszi, hogy mások is erre az útra lépjenek. Az élményszerű kötet új megvilágításba helyezi a macskákkal való kapcsolatunkat, és bepillantást nyújt abba, hogy bársonytalpú tanítóink természetes bölcsessége hogyan támogathat minket a személyes fejlődésben.
Bánszky Noémi gyógypedagógus, pszichopedagógus, állatasszisztált terapeuta és tréner, a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány kuratóriumi elnöke.

Kiadó: Kulcslyuk Kiadó
Kiadás éve: 2025
ISBN-szám: 9786156471734
Oldalszám: 180
Moly-adatlap: itt 
Megrendelheted: itt





Macskák, könyv, terápia, önismeret. Ezek mind olyan hívószavak, melyekre felkapom a fejem, így nagy örömmel olvastam el Bánszky Noémi könyvét. Ez a viszonylag rövid kötet számos témát dolgoz fel a terápián belül, és a macskák szerepét állítja középpontjába.

A könyv először arra vállalkozik, hogy elmagyarázza, mit jelent a terápiás macska fogalma, miért pont a macska (többek között) az az állatfaj, akik képesek terápiás állatokká válni. Beavat minket abba, hogy mióta és miért foglalkozik a pszichológia állatterápiával, milyen eszközök állnak rendelkezésre ahhoz, hogy egy élőlényt terápiás állattá fejlesszünk. A könyv kitér arra is, hogy a saját házi kedvencünk vajon mennyire lehet ránk terápiás hatással. Bár nekem sajnos nincsen macskám, de tudom macskatartó ismerőseimtől, hogy még ha nem is kimondottan terápiás macskával élnek együtt, a macska alapvető jelenléte képes terápiás jelleggel hatni rájuk. Ezt igazából én is minden alkalommal megállapítom, amikor cicus van a közelemben (barátoknál vagy ha csak az utcán találkozom velük, de még egy macskakávézóban is ilyen élmény).

Ezután következik az az érdekes kérdés, hogy milyen módon képes egy macska az önismeret fejlesztésére. Hiszen nagyon kedves, aranyos, vicces állatok, de joggal kérdezhetjük, hogy az önismeretre hogyan tudnának minket megtanítani. Nos, meglepően sokat tanulhatunk tőlük és ez az önismeretünkre is hatással van. Főként a határhúzás, a jutalmazás és büntetés témakörét járja körbe a kötet. A macskák mint tudjuk, elég határozottan képesek meghúzni a saját határaikat és ha egy helyzet számukra kellemetlen vagy nem kényelmes, egyszerűen csak odébb állnak. Nos ez az emberek többségének nehezen vagy egyáltalán nem megy, így ez rögtön egy olyan pont, amit eltanulhatunk tőlük. A macska pont azért egy remek önismereti tanító, mert a maga ura, az egyik legfüggetlenebb állatfaj, és nem esik nehezére meghúzni ezeket a fontos határokat.
Ellenpéldaként látjuk, hogy például a kutyák esetében olyan mértékű függést alakítottunk ki bennünk évszázadok óta, ami miatt ők képtelen efféle szituációkezelésre.

Noémi könyve részletesen bemutat egy macskákkal végzett terápiát. Megismerhetjük a folyamat működését, a terápia lezajlását és a páciensek reakcióit. Fontos kiemelni, hogy a macskák minden esetben akkor tudnak együttműködni hatékonyan az emberrel, ha megkapják a kellő támogatást és figyelmet. Ez alatt azt értem, hogy ha egy macska egy adott napon nem áll készen a munkára, akkor semmi esetre sem kényszerítik rá (nem is lehetne), ellenben ha jó formában van, akkor folyamatosan kooperatív lesz mind a terapeutával, mind a pácienssel.




Nyereményjáték

A játékunk során nagy kedvenc rajzfilmes macskákat kell felismernetek. A feladat a szokásos, a megoldást írjátok be a rafflecopter doboz megfelelő sorába.

Figyelem! A kiadó csak magyarországi címre postáz! A nyerteseknek 72 óra áll rendelkezésére, hogy a megkapott értesítő levélre válaszoljanak, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk.

A feladványom:






A turné állomásai
04.11. Kelly és Lupi olvas
04.13. Pandalány olvas
04.15. Könyv és más
04.17. Zakkant olvas

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése