Nagyon könnyedén tanácsoljuk egymásnak, hogy szimplán “engedjük el” a felmerülő problémát, de arra már nemigen van válaszunk, ezt mégis hogyan kell csinálni. Shunmyo Masuno, a japán zen buddhista szerzetes legújabb könyvében ezt a kérdéskört járja körül. A Hogyan engedd el, ami nem fontos gyönyörű kiadványa a 21. Század Kiadó gondozásában jelent meg 2024 karácsonya előtt. Tarts velünk, ha kíváncsi vagy, mit gondolunk a kötetről!
A fülszöveg
A Nyugalom és a Zen – Az egyszerű élet művészete című bestsellerek szerzője
Az elengedést úgy képzeld el, hogy szabadon ereszted a dolgokat.
A hírek, a közösségi média, az e-mailek és sms-ek szüntelen körforgásából nehéz kikapcsolódni. Ennek a könyvnek az a radikális üzenete: néha legjobb, ha nem teszünk semmit.
Shunmyo Masuno zen buddhista szerzetes könyve 99 tanácsot, apró igazságot gyűjt egybe: hogyan mondjunk nemet, hogyan fogadjuk el, hogy valamit nem vagyunk képesek megtenni. Hogy a közösségi média mindössze egy eszköz, nem több annál. Hogy a döntéseket tanácsos napvilágnál meghozni, nem érdemes siettetni. Hogy minél elfoglaltabbak vagyunk, javasolt annál gyakrabban törekedni a kikapcsolódásra.
2. számú tanítás: Hagyd meg a többi ember személyes terét – a törődés és a kotnyelesség nem ugyanaz.
15. számú tanítás: Ne felejtsd el, hogy a közösségi média csak egy eszköz. Nem több annál.
19. számú tanítás: Inkább hagyd, hogy egy kapcsolat magától érjen véget, semmint hogy erőltesd a lezárást.
40. számú tanítás: A dolgok elengedését ne úgy képzeld, hogy kihajítod azokat, hanem hogy szabadon engeded.
75. számú tanítás: Nappali fénynél hozd meg a döntéseket. Ne kapkodj.
90. számú tanítás: Lassíts le, többször tarts szünetet.
Ezek a tanácsok oldják a feszültséget, módot adnak arra, hogy az ember visszaszerezze az irányítást az élete fölött, és nyugodtabb, kielégítőbb kedélyállapotba kerüljön.
Túl sok minden nehezedik rád? Lépj egyet hátra, ne szolgáltasd ki magad az élet követelőző momentumainak. Szabadítsd fel a kapacitásaidat olyasmik számára, amik tényleg fontosak neked.
Mindig rendelkezésedre áll az a választás, hogy nem avatkozol be. Egyszerűen hagyod a dolgokat, hadd történjenek meg.
Ezeknek a praktikus tanácsoknak a birtokában az ember képessé válik arra, hogy felhagyjon a hiábavaló erőfeszítésekkel. Ezáltal kielégítőbbé válik az élete, higgadtabbá a szelleme, és könnyebben tud összpontosítani.
Kiadó: XXI. Század
Év: 2024
Oldalszám: 224
Fordította: Borbély Judit Bernadett
Moly-adatlap: itt
Megrendelheted: itt
Sok éve hobbi szinten foglalkozom önismerettel és rengeteg könyvet olvastam már a témában, nagyon sokat tud adni egy-egy jól megírt, összeszedett, elgondolkodtató olvasmány. A Hogyan engedd el, ami fontos könyv címe és borítója elsőre felkeltette a figyelmemet, mert manapság ki vagyunk éhezve a hasonló témákra, hogy hogyan tudunk az életünkben csak a fontos dolgokra koncentrálni. Felesleges energiákat senki nem szeret és akar dolgokba, kapcsolatokba, bármibe is fektetni és ez a könyv azt mutatja meg, hogy miképp és az élet mely területein hogyan tudjuk elengedni, amire nincs szükségünk.
Az elengedés sosem könnyű. Legyen szó egy kapcsolatról, vagy egy olyan helyzetről, ami szorongást okoz, nem egyszerű azt mondani, hogy "engem ez már nem érdekel" vagy "elengedem és többé nem foglalkozom vele". Arról nem is beszélve, ha igazságtalanság ér bennünket, és egy olyan szituációban találjuk magunkat, amiben tehetetlenek vagyunk és az elengedés az egyetlen út.
Ez a könyv segít abban, hogy hogyan kezeljük a hasonló helyzeteket és igazán levegyük a saját vállunkról ezeket a terheket.
A rohanó világban szorongást és feszültséget okoz az emberekben az, hogy mindent egyszerre akarnak megszerezni, elérni, megvalósítani és nagyon nehéz időt szakítani a lelassulásra, énidőre és az elengedésre főleg. El kell fogadnunk, hogy a nap 24 órából áll és nem mindig minden valósul meg úgy, ahogy szeretnénk. A kötet remek kapaszkodót nyújt abban, hogy mivel foglalkozzunk, mik azok a pontok az életünkben, ahol egyszerűen csak tovább kell lépnünk és nem rágódnunk tovább valamin.
A kötet az elengedés témakörében foglalkozik a határhúzással is, például munkahelyen, ahol muszáj olykor nemet mondani, és csak a saját feladatainkkal foglalni. E mellett gyakorlati tanácsokat ad a mindennapokra: magánélet, munka és egyéb más területeken is.
A legtöbb tanács teljesen átlagosnak is mondható, viszont mivel csak a legfontosabb gondolatokat gyűjti össze, jó iránymutató tud lenni valakinek, akinek az elengedés, a pillanat megélése vagy épp a lelassulás gondot okoz. A közösségi média megköveteli, hogy mindig jelen legyünk, a FOMO (fear of missing out = félelem attól, hogy lemaradunk valamiről) jelenség bárhol megjelenhet, és így tényleg nehéz önmagunk felé fordulni.
Számomra az egyik legpihentetőbb tevékenység az olvasás, ami tökéletesen egybefogja egyszerre az énidőt, az önismeretet és a lelassulást. Ez segít a mindennapokban elengedni olyan dolgokat, amikre nem akarok energiát szánni, feleslegesen időt tölteni vele.
Összességében nagyon tetszett a könyv, mert bár nem mondott számomra új dolgokat, mégis felhívta a figyelmemet sok olyan apró részletére az életemnek, a kapcsolataimnak, a munkámnak, amik lehet változtatni és hosszú távon megéri elengedni.
Nyereményjáték
Játékunkban a feladatotok, hogy megkeressétek az éppen elrepülő darut – illetve a képét. Az adott állomás bejegyzésének szövegében egy szó alá linkeltük a daru képét. A feladatotok, hogy írjátok meg a Rafflecopter megfelelő sorában, melyik szó alatt találtátok meg.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
12.14. Readinspo
12.16. Hagyjatok! Olvasok!
12.18. Booktastic Boglinc
12.20. Könyv és más
12.22. Pandalány olvas
12.27. Szembetűnő
12.29. Ambivalentina
12.30. Csak olvass!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése