2021. június 2., szerda

BLOGTURNÉ: Chris Napier - A futás tudománya



A Libri kiadó jóvoltából bloggereinknek lehetősége volt tanulmányozni Chris Napier futással kapcsolatos új könyvét, amely segít az olvasóknak megérteni a futás anatómiáját, megtanulni elkerülni a sérüléseket, illetve megtanít jó néhány erősítő gyakorlatra is. Tartsatok velünk, hogy megtudjátok, mit gondolunk a részletes anatómiai ábrákkal és illusztrációkkal teli kiadványról! Ne feledjétek, hogy a turné végén a kiadónak hála meg is nyerhetitek a könyvet!

A fülszöveg
Bár a futás világszerte az egyik legnépszerűbb sportág, tudományos hátterével kevesen vannak tisztában – pedig ha alaposabban megismerjük testünk felépítését és működését, az edzéseink is hatékonyabbá válhatnak.
A FUTÁS ANATÓMIÁJA
Bemutatja a futás alapjául szolgáló élettani folyamatokat. Segít megérteni, mi történik a testünkben futáskor, és azt is megtudhatjuk, mire van szüksége szervezetünknek az optimális működéshez.
A SÉRÜLÉS MEGELŐZÉSE
Megtanulhatjuk, hogyan minimalizáljuk a sérülések veszélyét, s mit kell tennünk, hogy a már bekövetkezett sérülésekből gyorsan felépüljünk.
ERŐSÍTŐ GYAKORLATOK
Gyakorlatok, amelyekkel javíthatunk a testtartásunkon, s fejleszthetjük a futásban legfontosabb szerepet játszó izomcsoportokat.

Kiadó: Libri, 2021
Oldalszám: 224
Moly-adatlap: itt
ISBN: 9789634336846
Fordította: Molnár Csaba


Körülbelül 10-11 éve, hogy rendszeresen futok. Ez az a sporttevékenység, ami legjobban és igazán kikapcsol. Sokfélét kipróbáltam már: aerobic, jóga, küzdősport, azonban mindig a futáshoz tértem vissza. Aki szintén futó, tudja, hogy mi vonz ennyire ebben a sportágban. Teljes szabadságot ad, abszolút kizökkent a mindennapokból. Főleg a délutáni futást preferálom, ami levezeti a napomat, és kitisztítja a fejemet. Nemcsak fizikailag, mentálisan is. Amatőr futóként nagyon régóta vágytam már egy olyan könyvre, ami összefoglalja és hitelesen, érthetően mutatja be ezt a sportágat, és A futás tudománya pontosan ilyen kötet.

Egy nagy méretű, impozáns darab , mely már a borítójával felhívja magára a figyelmet. A korábban olvasott A jóga tudománya kötet alapján biztos voltam benne, hogy a futásról szóló sem fog csalódást okozni. Bár a könyv alapvetően nem hosszú, azonban a gyönyörű képekkel illusztrált sok-sok információ miatt egy rendkívül tartalmas, érdekes és hasznos kötet tart kezében az olvasó.

Azt gondolhatnánk, hogy a futás a világ legegyszerűbb sportja: csak elindulsz, energiát fektetsz használsz fel, figyelsz a légzésedre és ennyi. Azonban mint minden sportágban, nagyon fontos tudni a biológiai hátterét, hogy minél nagyobb hatékonyságot érhessünk el edzéseink során. Ez a kötet az alapoktól kezdi a sportág bemutatását, a futás mechanikájától egészen egy komplett edzésterv elkészítéséig. Részletgazdag képekkel, leírásokkal segít megérteni a helyes légzéstechnika fontosságát, az izomzat működési elvét, a futás anatómiáját. Természetesen megkerülhetetlen minden hasonló jelegű kötetben és ebből sem maradhat ki, hogy a futás tevékenységéhez szükséges parancsokat az agyunk küldi és irányítja, innen indul ki minden mozzanat. Ehhez kapcsolódik az egyensúlyérzékünk és a mozgáskoordinációnk megfelelő működése. Mindezeket úgy foglalja össze a szerző, hogy bárki megérthesse a leírtakat és utána hasznosítani tudja az információkat.

Futás és úgy általában mozgás során testünkben vannak olyan folyamatok, melyek nem tudatosak. E folyamatok működéséért felelős a vegetatív rendszerünk, mely szabályozza például a testhőmérsékletünket, a légzésünket, és a pulzusunkat is. A könyv figyelmet fordít az idegrendszer és a mozgást befolyásoló hormonok bemutatására, hogy hol található azok termelődési helye és milyen funkciót látnak el szervezetünkben.


A biológiai folyamatok, azaz a belső tényezők mellett figyelmet kell fordítani a futás külső tényezőire is. Ide tartozik az, hogy milyen terepen futunk, külsőleg mik befolyásolhatják a teljesítményünket. Például télen és nyáron eltérő időjárási körülmények között tudunk futni, legyen szó a hőmérséklet változásról vagy épp a csapadékról. Én személy szerint a hűvösebb időben jobban szeretek futni, mert kapok levegőt, és könnyebben megy olyankor a mozgás.A könyv első része az alapvető belső és külső tényezőkkel foglalkozik, utána pedig következik egy másik fontos eleme a sportnak (úgy általában), ez pedig a sérülések elkerülése. A könyv leírja a leggyakoribb sérülési típusokat, valamint segítséget nyújt, hogy mire érdemes figyelni ezek elkerüléséhez. Kiemeli a bemelegítés és a megfelelő futócipő jelentőségét, melynek magam is számtalanszor tapasztaltam már, hogy mennyire fontos szerepe van. Volt és jelenleg is van futósérülésem, ami után őszintén szólva kissé félve vágtam újra bele a sportba, azonban egy idő után elkezdett hiányozni a futás. Ebben a részben különböző bemelegítési gyakorlatokat, futógyakorlatokat és nyújtótechnikákat tanulhatunk. 

A következő szakaszban a futást kiegészítő, erősító gyakorlatokat ismerhetünk meg, melyek azért lehetnek hasznosak, hogy futási gyakorlatunk még hatékonyabb legyen, Többek között általuk a saját átlagtempónkon javíthatunk, illetve a futáshoz használt izmainkat erősíthetjük. Ez a rész többségében az egyes gyakorlatok részletes leírásából és az illusztrációik bemutatásából áll.

A könyv utolsó része foglalkozik az edzéstervekkel, hasznos tanácsokkal és tippekkel szolgál, hogy mire érdemes figyelni az edzéstervünk elkészítésekor. Magam is tapasztaltam, hogy apránként érdemes előre lépni, nem szabad egyből túl nagy célokat kitűzni elénk, legalábbis szépen lassan érdemes a cél felé haladnunk.

Hajrá, fussatok, eddzetek, a sport mindig fantasztikus erőt ad, motivál, és kikapcsol!

Nyereményjáték

Könyvünk a futással foglalkozik, így a játékunk is ezzel lesz kapcsolatos. El kell döntenetek, hogy az egyes állomásokon talált, futással kapcsolatos állítások igazak vagy hamisak?

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladványom
“A vérkeringés fokozása hat az agyműködésre és a memória működésére is. Aki sportolni kezd, megtapasztalhatja, hogy könnyebben jutnak eszébe dolgok, nem lesz annyira feledékeny és frissebbé, fittebbé válik a mentális állapota is.”

A turné állomásai
06.02. Pandalány olvas
06.05. Olvasónapló
06.09. Hagyjatok! Olvasok!
06.11. Readinspo

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése