2018. január 22., hétfő

Újévi fogadalmak - BOOK TAG, avagy hello 2018!


Az idei évet egy book taggel kezdem, mégpedig Adri (Adri olvasósarka) jóvoltából válaszolok néhány kérdésre a 2018-as könyves terveimmel kapcsolatban. Köszönöm, hogy gondoltál rám. :)
Alapvetően sosem szoktam újévi fogadalmakat tenni, sokkal több értelmét látom egy-egy célkitűzésnek és tervnek, amire figyelve indul az évem és lehetőség szerint tartom magam hozzá. Persze sosem tudhatjuk előre, mi fog történni velünk (a tavalyi évem ezt hűen bizonyítja). :D Könyvek terén is hasonló a helyzet, jöjjenek a válaszaim!


Egy író, akitől szeretnél olvasni idén, de eddig még semmit nem olvastál tőle.

Stephen King. Kimondhatatlanul kíváncsi vagyok,hogy mi az, ami miatt ennyien szeretik. Érdekelnek a misztikusabb könyvei és a horror kategóriájúak is. Valószínűleg a Carrie-t fogom elsőként elolvasni tőle, régóta kinéztem és talán nem lesz olyan durva, mint pl A ragyogás, amit eddig filmen láttam és nem merem elolvasni. :D Szóval Mr. King az, akivel 2018-ban mindenképpen szeretnék megismerkedni (már tavaly tervben volt)!



Egy könyv, amit mindenképpen szeretnél elolvasni.

Húha, rengeteg ilyen kötet van. A legtöbb megtalálható a Molyos várólistámon, de a teljesség igénye nélkül az alábbiakat tervezem idénre:

Colleen Hoover: Vallomás

Szaszkó Gabriella: Maradj velem! 1-2.

Hajdú-Antal Zsuzsanna: Utánad

Lakatos Levente: dr. Lengyel-trilógia


Egy klasszikus, amit szeretnél elolvasni

A klasszikusok közül is számtalan van amit szeretnék (újra)olvasni, ilyen például Jane Austentól a Büszkeség és balítélet. Főleg most, hogy már a polcomon van a jubileumi, csodálatos kiadás.



Egy könyv, amit szeretnél újraolvasni.
Megtört herceg
A könyvről írt értékelésemet itt olvashatjátok. :)




Egy könyv, ami ezer éve várólistás és idén el akarod olvasni végre.

Piciny Csodák Péksége
Olyan szép kötet és olyan rég vár a polcomon szegényke.






Egy jó vastag könyv, amit beterveztél

Hirtelen felindulásból vettem meg a Csak egy árnyék című regényt, ami egy vaskos pszichothriller. Egy blogbejegyzés keltette fel az érdeklődésemet iránta, és nagyon kíváncsian várom, hogy milyen lesz. Állítólag durva, meglátjuk.




Egy író, akitől már olvastál és idén is szeretnél

Margaret Atwood. Az ő látásmódja és pontosabban a képzelőereje eszméletlen egyedi. Tavaly olvastam A szolgálólány meséjét tőle, és nagyon kíváncsi vagyok a többi regényére is. A polcomon vár a Grace és ez lesz a következő olvasmányom az írónőtől.



Karácsonyra kapott könyv, amit el fogsz olvasni idén

Összesen öt könyvet hozott a Jézuska, amiért hihetetlenül hálás vagyok mindenkinek, akitől könyvet kaptam. Nem tudnék egyetlenegyet választani közülük, viszont azt hiszem, hogy Julian Fellowes: Belgravia regényével fogom kezdeni. Köszönhetően annak, hogy teljesen rákattantam a Downton Abbeyre. :D





Egy sorozat, amit elkezdeni és befejezni is 2018-ban fogsz

Lakatos Levente dr. Lengyel-sorozata régóta a polcomon vár, most Karácsonykor lett teljes a sorozat, és itt lesz az ideje, hogy végre elolvassam. Szépen egymás után!

Egy megkezdett sorozat, amit be fogsz 2018-ban fejezni

Harry Potter-sorozat újraolvasását tavaly a negyedik kötettel sajnos abbahagytam. Idén viszont nagyon szeretném folytatni, hiszen pont az egyik nagy kedvencem, a Harry Potter és a Főnix Rendje következik.




Van valami olvasási terved? Ha igen, hány könyvet tervezel idén elolvasni?

Olvasás szempontjából sok mindent tervezek 2018-ra: többet olvasni, jobban kihasználni az időmet, amikor lehet olvasni, idegen nyelveken is olvasni (angolul, németül), végre elérni az évek óta hőn áhított 100 db kötetet, minél több új műfajt kipróbálni könyvek terén, illetve gyakrabban használni az imádott e-book olvasómat. Mostanában sajnos hanyagoltam a kicsikét. xD




Bármilyen egyéb célkitűzés?

Szeretnék több író-olvasó találkozón részt venni, többet blogolni, új könyves kincslelő helyeket felfedezni. Remélem, hogy idén sokkal aktívabb olvasó tudok lenni, és végre le tudom küzdeni a végtelen hosszúnak tűnő várólistámat (vagy legalább egy részét :D).
Tartsatok Velem! Hamarosan jelentkezem a legújabb könyvértékelésemmel.

Legyen szép hetetek!

2018. január 21., vasárnap

Colleen Hoover: It ends with us - Velünk véget ér


Pár napja, késő este fejeztem be Colleen Hoover It ends with us - Velünk véget ér című bestsellerét, és még aznap este megírtam az értékelésem nagy részét. Becsukva a könyvet csak úgy cikáztak a gondolatok a fejemben és nem hagyott nyugodni a történet. Mindezek ellenére nehezen találom a szavakat, mert nagyon régen olvastam ennyire felkavaró regényt. Nem fogok olyan elcsépelt kifejezéseket használni, mint pl. összetört, szétestem tőle stb., (mert az írónő kb. minden könyvére igaz mindez), de az biztos, hogy mély nyomot hagyott bennem és elgondolkodtatott, mint minden eddigi CoHo-kötet. Csak annyit, mondok, hogy legalább annyira komoly témájú könyv, mint a Hopeless, ami az első számú kedvenc regényem tőle továbbra is. Szorosan mögötte jön a sorban az Egy nap talán és most már a Velünk véget ér is.


Az a bizonyos tető

A történetről röviden

A történet "hagyományos" szerelmi történetként indul, főszereplőink Lily, Atlas és Ryle. Azonban Colleentól megszokhattuk, hogy ő sosem ír átlagos témáról átlagos könyvet. SOHA! Most is így történt. Főhősnőnk, Lily tizenévesen szerelembe esik egy otthontalan srác, Atlas iránt, aki azonban bevonul a seregbe és elválnak útjaik. A lány sosem felejti el Atlast, azonban éli tovább az életet, évek telnek el a következő találkozásukig, amikor Atlas is már sokkal jobb élethelyzetben van. Lily pedig Bostonban megvalósítja álmát: virágüzletet nyit. A nyitójelenetben, egy tetőn ismerkedik meg alkalmazottja bátyjával, Ryle-vel, akivel első látásra egymásba habarodnak és a látszólag a csak kalandokat kereső Ryle megállapodik. Boldogságuk felhőtlen egészen addig a pillanatig, amíg Ryle hirtelen felindulásból olyat tesz, ami miatt Lily másként tekint már rá...




"Kendőzetlen igazság következik”: megríkatott.

Kép: Instagram (@colleenhoover)
Colleen nevével először 2014-ben találkoztam, amikor kezembe vettem életem első Rubin Pöttyös könyvét, a Hopeless-t, azaz a Reménytelent (megjegyzés: azóta is a Rubin Pöttyösök a kedvenceim a kiadótól). Nos, azóta a mostani olvasmányom az első olyan tőle, ami hasonlóan kimondottan komoly témával foglalkozik. 
Számomra eddig a Hopeless volt az abszolút favorit és az a regény, ami igazán nehéz történet, most pedig szorosan mellé került a Velünk véget ér. Az írónő kiválóan ért ahhoz, hogy hogyan vegyítse a könnyed, szerelmes történetet olyan súlyos problémákkal, mint a családon belüli erőszak. Szépen lassan adagolta számunkra a könyv elején a romantikát, amiből aztán átalakult a regény igazi drámává.

Bekúszott a bőröm alá a történet, és csak azt vettem észre, hogy mindenhová hurcolászom magammal a könyvet és képtelen vagyok letenni. Nagyon örülök, hogy ez a kötet lett az idei első olvasmányom.

A téma komolysága engem megmondom őszintén, hogy megijesztett. Hogy miért?! Azért, mert szerencsére nekem ezt így soha nem kellett átélnem, amit a szereplőknek, viszont tudtam, hogy ha CoHo könyve erről szól, akkor biztosan át fogom érezni a szomorú helyzetüket. Colleen sosem végez félmunkát. És ami leginkább megdöbbentett, az a szerző utószava volt. Végig attól rettegtem a regény olvasása közben, hogy vajon ebből mennyi lehet valós események alapján leírt, és mi az, ami fikció. 
Az utószóban megkapjuk rá a választ és itt jött el az a pont, amikor megkönnyeztem Colleen sorait, feltette az i-re a pontot. Számomra maga a regény ilyen értelemben nem volt kimerítő, mert tudtam, hogy Colleen nem hagyja magára a szereplőit és nem kapnak galád sorsot a végén, ő nem szokott ilyet tenni. Viszont a valóság sajnos nem ennyire egyszerű.



Még korábban, tavaly valamikor láttam egy képet az írónő Facebook oldalán, amikor valamilyen tó/tengerparti étteremnél a parton állva emlékeztek meg az apjáról és utalt rá, hogy igyekszik csak a szép dolgokra emlékezni, a testvéreivel együtt. Most már értem azt a posztot, hogy miért úgy írta (már amennyire angolról le tudtam fordítani), de emlékszem, akkor nem igazán értettem, hogy miért írt olyan furán az apjáról. Nem raktam össze a képet a fejemben. Akkor még nem.



A szereplők mindegyike számomra hiteles és érdekes volt, senki nem idegesített, nem éreztem feleslegesnek vagy oda nem illőnek. Ráadásul kaptunk egy olyan mellékszereplő párost, Marshallt és Allyssát, akik a könyvben terjengő feszültséget néha oldották, nagyon kellettek bele szerintem. A három főszereplőnk pedig:

Lily - a lány, aki megvalósítja álmát Bostonban. Őszintén szólva a nevét nehéz volt megszoknom, mert egy ilyen komoly témájú könyvhöz nem annyira illik, kissé idétlen és klisés. De aztán szerencsére a karakter megismerése után már nem volt gondom vele.  Imádja a növényeket és végre elkezdi élni az álmait, virágboltot nyit Bostonban.
Lily

Nehéz gyerekkorát meghatározta apja viselkedése, aki folyton bántotta édesanyját, Lily pedig mindennek elszenvedője lett, hiába néhány kellemesebb emlék apjával. Édesanyja sorsán okulva eldönti, hogy ő nem hagyja magát és ha az élet úgy hozná, nem fog benne ragadni egy bántalmazó kapcsolatban. Persze kívülről mindig egyszerűbb fogadkozni és véleményt formálni. Nagyon erős nőnek tartom őt, aki képes kiállni önmagáért. Abszolút lehetett vele azonosulni és drukkoltam végig, hogy a számára legjobb döntést hozza meg. (A 401.oldal alján majdnem megállt a szívem, megijedtem, hogy nem úgy dönt, ahogy...majd figyeljetek csak, ha olvassátok a regényt.)

Atlas - a srác, aki mindig helyesen cselekszik. Sajnos soha senki nem állt mellette igazán, mármint a szülei, akiknek támogatniuk kellett volna tizenévesen. Ha nem jött volna Lily az életbe, szerintem elkallódott volna szegény. Lily is csak egy ideig volt mellette, aztán jött a sereg. Ez viszont olyan irányba sodorta az életét, amiből profitálhatott, tanulhatott és mire újra találkoztak Lilyvel, már étterem tulajdonos lett belőle. :) Nagyon örültem, hogy így alakult az élete és a hajléktalan srác többé már nem éhezik és szenved. Őszinte, megbízható fiúként ismerhetjük meg a könyv elején, és a karaktere később sem válik ellentmondásossá, felnőttként igazi férfi válik belőle.

Ryle - a kötet legbonyolultabb karakterének tartom őt. Gyerekként át kellett élnie egy tragédiát, ami végül az egész életére olyan hatással volt, amit maga sem gondolt volna. Orvosként dolgozik, nem keres komoly kapcsolatot, azonban megismerkedik Lilyvel és ez az esemény teljesen felbolygatja az életét. A kapcsolat egy olyan énjét hozza felszínre, amire senki nem számít. A könyv első felében sikerült teljesen belehabarodnom Ryle karakterébe, azonban a regény végére kiábrándultam belőle és nem tudtam neki megbocsátani.


A helyszín: Boston
Sokáig én is úgy gondolkodtam a családon belüli erőszak témájáról, ahogy CoHo bevallotta a könyv végén: van a fekete-fehér vélemény és ennyi. Ha rosszul bánik veled, elhagyod, slussz, passz, kész, gond megoldva, ilyen egyszerű. Azonban ez a regény (és az utószó) rádöbbentett arra, hogy ha szeretsz valakit és benne vagy egy ilyen helyzetben, nem lehet csak úgy továbbállni. Nem bizony! Még csak fizikai bántalmazás sem kell ahhoz, hogy valakit bántsanak egy kapcsolatban és méltatlanul bánjanak vele, ő pedig félelmében benne marad a kapcsolatban. Most, így kívülről én azt mondom, hogy elég erős lennék kilépni belőle. De ki tudja, ha benne lennék, meddig bírnám. Nem tudhatom. És ítélkezni sem akarok, nem is fogok, csak remélem, hogy elég erős lennék hozzá, hogy kiálljak önmagamért és a biztonságomért. Utóbbi elég motiváció lenne, úgy érzem.

Elgondolkodtató, megrázó és gyönyörű történet.

Colleen megint letaglózott a történetével, lebilincselő regényt írt. Számomra ilyen egy jó regény: nem hagy nyugodni, legszívesebben egész nap csak olvasnád addig, amíg ki nem derül a szereplők sorsa. Eddig minden olvasmányom tőle ilyen volt és hamarosan folytatom a Confess-sel, de előbb ezt ki kell pihennem. A bejegyzés végére pedig hoztam Nektek egy montázst (forrás: Google), amiben összefoglalták a könyv főbb momentumait, mondatait, érdemes végigböngészni, nagyon jó szerintem.




Képek forrása: favim.com, Google