2025. március 26., szerda

George Bumann: Fültanúként ​a vadonban




George Bumann különleges világba kalauzol el minket: a természetbe. Sokszor észre sem vesszük a körülöttünk zajló eseményeket, pedig ott vannak. A kertünkben, a közeli parkban, erdőkben, ahol az állatok kommunikálnak egymással. A Fültanúként a vadonban kötet segít megértenünk a madarak és más állatok interakcióit,  gyönyörűen bemutatja, mi mindennek lehetünk tanúi, ha igazán figyelünk.


A fülszöveg
Bumann szenvedélyes, humoros és rendkívül informatív, mégis mélyen elgondolkodtató könyve utazás az állatok hangjának és viselkedésének lenyűgöző mélységeibe. Vajon mit visz magával a szél a mókusok csacsogásából? Hogyan formálják a cinegék dalai az erdők végtelenjének életét? És mi az a titokzatos nyelv, amely összeköti a vadon összes lakóját? És vajon megfejthető mindez az emberi fül számára is? Ez a kötet rávilágít arra, hogyan nyithatjuk meg érzékeinket - nemcsak a természet rejtett üzenetei, hanem saját belső világunk felé is.
Bumann biológusi szakértelmével és művészi érzékenységével szövi a gondolatait olyan különleges módon, amellyel ez a könyv valódi térképpé válik a vadon hangjainak megértéséhez, arra biztatva, hogy füleljünk mi is, mert egy különleges világot fedezhetünk fel, tele mesés történetekkel. Egyszerre inspirál, tanít és emlékeztet arra, hogy a világunk sokkal gazdagabb, ha hallgatunk - igazán hallgatunk! -, és megértjük, mit mondanak azok, akik nem a mi nyelvünket beszélik.

Kiadó: Corvina Kiadó
Oldalszám: 352
Megjelenés: 2025
Moly-adatlap: itt
Megrendelheted: itt



George Bumann csodálatos hozzáértéssel és érzékenységgel mutatja be számunkra a természet és az élőlények olyan rejtett interakcióit, amiket csak akkor tudunk megtapasztalni, ha igazán odafigyelünk rá. Ez a nagyon szép kivitelezésű kötet megtanítja, hogyan tudunk úgy lecsendesedni a mindennapokban, hogy észrevehessük a környezetünkben élő állatok viselkedési mintáit függetlenül attól, hogy egy nyüzsgő városban vagy egy természetközeli helyen élünk.

Eleinte szinte ijesztő lehet a csend, például egy reggelen, de ha jól figyelünk, kinyitjuk az ablakot és hallgatjuk a zajokat, egy idő után akár ismétlődő mintákat is felfedezhetünk. Természetesen nagyon sok csendben töltött idő szükséges ahhoz, hogy ez megtörténjen, de megéri a ráfordított idő. Bumann az amerikai Yellowstone parkban töltött idő alatt számos történettel találkozott már, melyeket elmesél a kötetben. Olyan történetek, ahol egy állatfaj egymás közötti kommunikációját megfigyelték, illetve az emberrel történő interakciókat megtapasztalták, részben pedig saját tapasztalatait írja le.

Legyen szó madarakról, grizzly medvékről vagy épp apró állatokról, rovarokról, mindegyikük egymás között kommunikál, reagálnak az ember jelenlétére és ha nem érzik fenyegetve magukat, képesek megszokni és elfogadni a jelenlétünket. Mint megfigyelők, képesek minket megjegyezni, és később akár felismerni is.

Az egyik kedvenc részem a kötetben az elefántokról szól, mely elmeséli, hogy léteznek a világban olyan "elefántsuttogók", akik képesek szag alapján megérezni az elefántok jelenlétét. Sötétben és nappali fényben egyaránt megérzik az állatok közelségét, sőt, az egyes elefánt egyedeket is meg tudják különböztetni. Ámulva olvastam, hogy erre mennyi gyakorlás, mennyi elefántokkal töltött idő után képes valaki. Nagyon szeretem az elefántokat, így ez a rész különösen megfogott.

Viszont a rigófészek kifosztásáról szóló rész annyira megrázó volt, mintha egy thrillert néztem volna. Egy holló kifosztja a rigófészket, elrabolva az ártatlan kis fiókát, láttam a szemem előtt az egészet. Tudom, hogy ez a természet rendje, történnek ilyen tragédiák nap mint nap, mégis nem volt könnyű olvasni.

Mindamellett, hogy közelről megismerhetjük az állatok egymáshoz fűződő kapcsolatát, világosan kiderül az is, hogy mennyire félnek az embertől. Az egymás között zajló jelzések, riadófújások legtöbbször az ember miatt történnek. Még abban az esetben is elbújnak, rejtőzködnek előlünk, ha mi barátságos szándékkal közeledünk feléjük. Kíváncsiságuk nem mindig győzi le félénkségüket, esetleg a nemzeti parkokban előfordulhat, hogy a túrázók találkoznak egy-egy vadállattal, de jó eséllyel pusztán kíváncsiságból bújtak elő, nem támadás céljából.

Azoknak ajánlom ezt a könyvet, akik szeretnek a természet csodáiban elmerülni, legyen szó egy természetfilmről vagy épp egy olyan könyvről, mint George Bumanné. Hozzáértése, szakmai tudása és a természet szeretete vitathatatlan és mindezt könyvében megfelelő hétköznapisággal meséli el.


Köszönöm az élményt!



Képek forrása: saját fotó, Pinterest

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése