2025. március 26., szerda

George Bumann: Fültanúként ​a vadonban




George Bumann különleges világba kalauzol el minket: a természetbe. Sokszor észre sem vesszük a körülöttünk zajló eseményeket, pedig ott vannak. A kertünkben, a közeli parkban, erdőkben, ahol az állatok kommunikálnak egymással. A Fültanúként a vadonban kötet segít megértenünk a madarak és más állatok interakcióit,  gyönyörűen bemutatja, mi mindennek lehetünk tanúi, ha igazán figyelünk.


A fülszöveg
Bumann szenvedélyes, humoros és rendkívül informatív, mégis mélyen elgondolkodtató könyve utazás az állatok hangjának és viselkedésének lenyűgöző mélységeibe. Vajon mit visz magával a szél a mókusok csacsogásából? Hogyan formálják a cinegék dalai az erdők végtelenjének életét? És mi az a titokzatos nyelv, amely összeköti a vadon összes lakóját? És vajon megfejthető mindez az emberi fül számára is? Ez a kötet rávilágít arra, hogyan nyithatjuk meg érzékeinket - nemcsak a természet rejtett üzenetei, hanem saját belső világunk felé is.
Bumann biológusi szakértelmével és művészi érzékenységével szövi a gondolatait olyan különleges módon, amellyel ez a könyv valódi térképpé válik a vadon hangjainak megértéséhez, arra biztatva, hogy füleljünk mi is, mert egy különleges világot fedezhetünk fel, tele mesés történetekkel. Egyszerre inspirál, tanít és emlékeztet arra, hogy a világunk sokkal gazdagabb, ha hallgatunk - igazán hallgatunk! -, és megértjük, mit mondanak azok, akik nem a mi nyelvünket beszélik.

Kiadó: Corvina Kiadó
Oldalszám: 352
Megjelenés: 2025
Moly-adatlap: itt
Megrendelheted: itt



George Bumann csodálatos hozzáértéssel és érzékenységgel mutatja be számunkra a természet és az élőlények olyan rejtett interakcióit, amiket csak akkor tudunk megtapasztalni, ha igazán odafigyelünk rá. Ez a nagyon szép kivitelezésű kötet megtanítja, hogyan tudunk úgy lecsendesedni a mindennapokban, hogy észrevehessük a környezetünkben élő állatok viselkedési mintáit függetlenül attól, hogy egy nyüzsgő városban vagy egy természetközeli helyen élünk.

Eleinte szinte ijesztő lehet a csend, például egy reggelen, de ha jól figyelünk, kinyitjuk az ablakot és hallgatjuk a zajokat, egy idő után akár ismétlődő mintákat is felfedezhetünk. Természetesen nagyon sok csendben töltött idő szükséges ahhoz, hogy ez megtörténjen, de megéri a ráfordított idő. Bumann az amerikai Yellowstone parkban töltött idő alatt számos történettel találkozott már, melyeket elmesél a kötetben. Olyan történetek, ahol egy állatfaj egymás közötti kommunikációját megfigyelték, illetve az emberrel történő interakciókat megtapasztalták, részben pedig saját tapasztalatait írja le.

Legyen szó madarakról, grizzly medvékről vagy épp apró állatokról, rovarokról, mindegyikük egymás között kommunikál, reagálnak az ember jelenlétére és ha nem érzik fenyegetve magukat, képesek megszokni és elfogadni a jelenlétünket. Mint megfigyelők, képesek minket megjegyezni, és később akár felismerni is.

Az egyik kedvenc részem a kötetben az elefántokról szól, mely elmeséli, hogy léteznek a világban olyan "elefántsuttogók", akik képesek szag alapján megérezni az elefántok jelenlétét. Sötétben és nappali fényben egyaránt megérzik az állatok közelségét, sőt, az egyes elefánt egyedeket is meg tudják különböztetni. Ámulva olvastam, hogy erre mennyi gyakorlás, mennyi elefántokkal töltött idő után képes valaki. Nagyon szeretem az elefántokat, így ez a rész különösen megfogott.

Viszont a rigófészek kifosztásáról szóló rész annyira megrázó volt, mintha egy thrillert néztem volna. Egy holló kifosztja a rigófészket, elrabolva az ártatlan kis fiókát, láttam a szemem előtt az egészet. Tudom, hogy ez a természet rendje, történnek ilyen tragédiák nap mint nap, mégis nem volt könnyű olvasni.

Mindamellett, hogy közelről megismerhetjük az állatok egymáshoz fűződő kapcsolatát, világosan kiderül az is, hogy mennyire félnek az embertől. Az egymás között zajló jelzések, riadófújások legtöbbször az ember miatt történnek. Még abban az esetben is elbújnak, rejtőzködnek előlünk, ha mi barátságos szándékkal közeledünk feléjük. Kíváncsiságuk nem mindig győzi le félénkségüket, esetleg a nemzeti parkokban előfordulhat, hogy a túrázók találkoznak egy-egy vadállattal, de jó eséllyel pusztán kíváncsiságból bújtak elő, nem támadás céljából.

Azoknak ajánlom ezt a könyvet, akik szeretnek a természet csodáiban elmerülni, legyen szó egy természetfilmről vagy épp egy olyan könyvről, mint George Bumanné. Hozzáértése, szakmai tudása és a természet szeretete vitathatatlan és mindezt könyvében megfelelő hétköznapisággal meséli el.


Köszönöm az élményt!



Képek forrása: saját fotó, Pinterest

2025. március 5., szerda

Anna Katharina Schaffner - A ​kimerültség legyőzése


Mindannyian ismerjük a kimerültség és fáradtság érzését, amikor energiatartalékaink elfogynak, rosszabb esetben ez fizikailag és mentálisan is megtörténik, és egy olyan állapot jön létre, ahonnan nehezen látjuk a kiutat. Ezzel a témával foglalkozik 
Anna Katharina Schaffner A kimerültség legyőzése című könyve, melyet bármikor bárkinek ajánlok, mert sosem lehet tudni mikor válhat hasznunkra.

A fülszöveg
Vajon mitől vagyunk kimerültek? Talán elvesztettük uralmunkat az életünk felett? Vagy a világ szörnyűségei nehezednek ránk?
Talán túl tökéletesek akarunk lenni – mindenben: a munkánkban, a kapcsolatainkban, a pihenésünkben. Vagy épp ellenkezőleg: körülöttünk mindenki pörög és lohol, de mi csak a fotelunkban akarnánk ülni, nézni magunk elé, de rettegünk, hogy lustának tartanak. Vagy csak túl sok a zaj, a fény. Esetleg egész nap fel se nézünk a telefonunkból, és azt se tudjuk, ki köszönt ránk az előbb…
Anna Katherina Schaffner könyvében az orvostudományra, az irodalomra és a filozófiára támaszkodva mutatja meg, hogy a kimerültség egyidős az emberiséggel. Bemutatja a tüneteket, gyakorlati tanácsaival pedig segít legyőzni a kimerültséget – hogy újra jól érezzük magunkat.

Kiadó: Corvina Kiadó
Oldalszám: 224
Megjelenés: 2025
Moly-adatlap: itt
Megrendelheted: itt





Kimerültség, kiégés. Olyan szavak, melyeket manapság teljes természetességgel használunk, hiszen mindennapjainkban gyakran érezzük azt, hogy túl sok a munka, túl sok az élet és nem tudunk vele mit kezdeni. Hiszen a munka nem állhat meg, teljesíteni kell, minden nap maximálisan ki kell használnunk az időnket, legalábbis körülöttünk minden ezt sugallja, például ezt várja el a munkahelyünk. A felgyorsult világ magával hozta azt az erőteljes kényszert, hogy sose álljunk meg egy percre sem.  Ez a könyv abban próbál segítséget nyújtani, hogy mit tegyünk akkor, ha elfogynak erőtartalékaink és kezd szétesni az életünk akár több területe is. Kapaszkodót nyújt ahhoz, hogy mire figyeljünk mindennapi életünkben, ami jelezheti számunkra, hogy itt az idő visszavenni a tempóból és pihenni.

"A kiégést ugyanakkor folyamatnak is tekinthetjük, a pozitív lelkiállapot fokozatos eróziójának."

A könyv először azt tisztázza, mit jelent a kimerültség, milyen formái vannak és mik azok az árulkodó jelek, hogy felismerjük, ha baj van. Első lépésként el kell fogadnunk, hogy szünetre, pihenésre van szükségünk, nemcsak fizikailag. Mai világunkban állandóvá vált az online jelenlét, nincs olyan, hogy "csak elvagyunk és nem történik semmi". Ez súlyos problémákhoz vezet, hiszen sokszor még ha van is időnk pihenni, nem tudunk teljes mértékben kikapcsolni.

Fél szemmel mindig a telefont figyeljük, a közösségi médiát görgetjük és nem tudunk csendben létezni, mindig kell egy sorozat a háttérben vagy zene, nehezen koncentrálunk például olvasás közben, saját magamon is tapasztalom. Viszont 
mindig eljön egy pont, amikor a szervezetünk jelez: nincs tovább, pihenni kell, kialudni magad, kikapcsolni minden készüléket és csak az adott pillanatra figyelni. Utána feltöltődve vissza tudunk térni a mindennapokba és energiánk minden alkalommal növekedni tud. A kulcs az egyensúly megtalálásában van: pihenés és munka között.

A kimerültség könnyen elvezethet a teljes kiégéshez: ahhoz az állapothoz, amikor ez az egyensúly felborul, és bármiről legyen szó, a legapróbb mozzanat is túl sok energiával jár és kihívást jelent. Nehezünkre esik, egyszerűen képtelenek vagyunk megtenni például a háztartási feladatok elvégzését, a bevásárlást vagy épp a társas kapcsolatok ápolása is kihívást jelent, de az olyan egyszerű dolgokat is, mint az önmagunkról való gondoskodást, legyen az a főzés vagy épp egy pohár víz behozatala a konyhából.

Természetesen az emberek többségénél a kiégés a munka területét érinti, hiszen ez az a hely, ahol a legtöbb kihívással találkozunk, itt töltjük a napunk legnagyobb részét. Határidők, teljesítendő feladatok várnak ránk, és a tömegesen érkező emailekről még szó sem esett. Elvárással vannak felénk és mi magunktól is elvárunk dolgokat. Belső kritikusunk a legszigorúbb velünk és ez még több energiát emészt fel, ami kimerüléshez vezet.
A könyv kitér az energiafelhasználásra, a nehézségérzésre, amikor terheket cipelünk és mentálisan egyre több és több probléma halmozódik fel bennünk.

"Továbbra is megdöbbent az a paradoxon, amely már a viták középpontjába került: a boldogságipar az egyéni megküzdési stratégiákat erőlteti, miközben a kutatások azt mutatják, hogy az esetek túlnyomó többségében a munkakörnyezet betegít meg bennünket."

Nagyon érdekes volt olvasni a témáról sok olyan szempontból, ami elsőre nem is feltétlenül jutott volna eszembe. Például az irodalmi példák, Dante Isteni színjátékának tárgyalása kifejezetten izgalmas fejezet a kötetben. 


Hasznos tanácsokkal szolgál a könyv az idő managementtel (időbeosztás) kapcsolatban, hiszen ennek megfelelő alkalmazása rengeteget segíthet a mindennapokban rajtunk. Felgyorsult világunkban óriásig jelentősége van annak, mire és hogyan használjuk fel a napi 24 óránkat. Személy szerint én is érzem magamon, hogy minél több dolgot szeretnék belezsúfolni, és sokszor szembesülök azzal, hogy néha meg kell állni és csak kicsit hátralépni, nem rohanni sehova, mert az csak káoszhoz, halogatáshoz és eredménytelenséghez vezet.

Tetszik az, hogy a könyv a túlhajszoltság mellett kitér olyan problémákra is a kimerültséghez kapcsolódóan, mint az emberi kapcsolatok mivolta. Tud fárasztó lenni egy kapcsolat, legyen szó barátságról, családi szálakról vagy épp szerelemről. Mivel minden kapcsolat akkor működik, ha energiát fektetünk bele, így ez az energia is el tud fogyni és fel tud emészteni minket. Itt jutott el a kötet az energiavámpírokig és a narcisztikus emberek jelenségéig.
Bár viszonylag rövid kötet, mégis számtalan témát érint és elgondolkodtat, rámutat jelenségekre, amiket magunktól nem biztos, hogy felismernénk magunkon vagy a környezetünkön.

Képek forrása: Pinterest, saját