Oldalak

2025. május 26., hétfő

BLOGTURNÉ: Rob Sheffield - Heartbreak is The National Anthem


Taylor Swift
korunk zenei popikonja, aki sorra dönti meg a rekordokat és hatása egyre nagyobb méreteket ölt, nemcsak a zeneiparban. Rob Sheffield az amerikai Rolling Stone magazin újságírója megpróbálkozik a lehetetlennel: összefoglalni egy könyvben az énekesnő karrierútját, ahogyan fiatal gitározó tinisztárból vált szakmailag elismert dalszerzővé és milliók bálványává. A kötet Heartbreak is the National Anthem - Hogyan újította meg Taylor Swift a popzenét címmel jelent meg, hozzánk a Kossuth Kiadó hozta el magyarul, és minden Swiftie számára kötelező olvasmány. Tartsatok bloggereinkkel és esélyetek lesz nyerni belőle egy példányt!

A fülszöveg
Taylor Swift kulturális jelenség. Világméretű rajongás tárgya. Érzelmi viharok okozója.
Taylor Swiftnek nincs párja a zene- és a kulturtörténelemben: az egykori tiniből imádott popikon, dalszerző, történetmesélő, gitáros lány és élő show-műsorok dívája lett, aki megváltoztatta a zenéhez és a zenehallgatáshoz fűződő viszonyunkat. Minden idők legnagyobbjaival, a Beatlesszel, Prince-szel vagy David Bowie-val egy szinten említhető sztár.
Taylor Swift kedvenc zenei újságírójaként és bizalmasaként Rob Sheffield – a Dreaming the Beatles, az On Bowie és a Love Is a Mix Tape című bestsellerek díjnyertes szerzője – közelebbről kísérhette nyomon az énekesnő karrierjének alakulását, mint bármely más író. A Rolling Stone legendás újságírója Taylor tartalmas karrierjének minden egyes lépését megörökíti a kezdetektől az Eras Turnéig. Swift személyének és zenéjének legmélyebb rétegéig ás le, miközben a dalszövegein, a rajongóival fenntartott kapcsolatán és a nyers erején keresztül vizsgálja a szupersztárt.

Taylor Swift az utóbbi évtizedek egyik legkedveltebb és legtöbbet kritizált könnyűzenei alakja, akinek a magánélete éppen annyira ismert, mint a slágerei. Bizonyos értelemben tökéletes sztáralkat, ugyanakkor rejtélyes és megfejthetetlen is. Sheffield a Dreaming the Beatles című könyvéhez hasonlóan ebben a kötetben is egyszerre tanít és szórakoztat minden rajongót, akik már kívülről fújják Taylor dalszövegeit, és akik még csak most tárják fel a popsztár zenéjében rejlő, mélyebb rétegeket.
A Heartbreak Is the National Anthem tisztelgés Taylor Swift zenei útja, kulturális hatása és a popzene újraértelmezése előtt – Swiftie-knek egy Swiftie-től.

Kiadó: Kossuth Kiadó
Megjelenési dátum: 2025.05.05.
ISBN: 9789636365486
Oldalszám: 288
Fordító: Nimila Ágnes
Moly-adatlap: itt
Beleolvasó: itt
Megrendelheted: itt




Taylor Swift neve az utóbbi két évben megszámlálhatatlan alkalommal került elő mindenhol, nincs olyan, aki ne tudná, kiről van szó. A popikon, a rekorder, a dalszövegíró énekesnő, aki az elmúlt 2 évet turnézással töltötte. Turnéja, az Eras Tour a létező minden rekordot megdöntötte, koncertjeire milliós számban keltek el jegyek, minden héten más város, minden helyszínen minimum 3 koncert és végre eljött Európába is. Ahol koncertezett, ott fellendült a gazdaság, a turizmus, és volt, ahol bizonyítottan földrengés erősségű frekvencián tomboltak a rajongók a koncert alatt.

De ki ő, miért ekkora méreteket ölt az ő jelensége, a személye és mi a titka? Nehéz erre egy mondatban válaszolni, pláne úgy, hogy én kb második albuma, 2008 óta követem és vallom magam Swiftienek. Tinikora óta dalokat ír, rengeteget tanult és dolgozott azért, hogy olyan énekesnővé és személyiséggé váljon, akinek milliós nagyságrendű rajongótábora és hatalmas támogató bázisa van. Elsődleges motivációja már tinédzserként is az volt, hogy dalokat írjon és azokat előadhassa, figyeljenek rá és történeteket mesélhessen. Jelenleg 11 stúdióalbuma van, melyek mindegyike egy-egy korszakot képvisel az életében. Szerintem talán az a legegyszerűbb válasz a fenti kérdésre, hogy nagyon sokan tudnak azonosulni a dalaival, a mondanivalójával, mert teljesen hétköznapi érzéseket fejez ki bennük. Olyan érzelmeket, amiket mindannyian átélünk: öröm és bánat, csalódások, emberi kapcsolatok, barátságok, szerelmek. De van, hogy történeteket talál ki képzeletbeli helyekről, vagy szerelmes tinédzserekről, de például a Marjorie című gyönyörű dalban a nagymamájához énekel.

Heartbreak is The National Anthem kötetben Rob Sheffield arra törekszik, hogy minél jobban bemutassa Taylort és az ő történetét azoknak is, akik egyáltalán nincsenek jelen a Swift-univerzumban. A kezdetektől mesél Taylor felnövéséről, a családjáról, karrierje első lépéseiről egészen a felnőtt, 35 éves énekesnő személyiségéig. Robnak többször volt alkalma találkozni vele a színfalak mögött (pl Reputation turné alatt), illetve az énekesnő lakásán is megfordult, így ez a könyv sokkal megbízhatóbb forrás más, nem hivatalos életrajzokhoz képest. Ebben az impozáns kötetben szó van a legnagyobb slágerekről, egyes dalok összefüggéseiről, vagy épp az All too well című gigasláger fejlődéstörténetéről. De nem feledkezik el Taylor egyik kedvenc elfoglaltságáról sem, az easter eggekről. Mi, rajongók imádjuk a dalokban, videóklipekben, közösségi média posztokban elrejtett utalásokat, amikből következtetni próbálunk Taylor következő lépésére, pl. egy új album megjelenésére.

Elképesztő dolognak tartom, hogy van egy énekesnő, aki folyamatosan fenn tudja tartani a figyelmet, nemcsak album megjelenésekor, vagy egy díjátadón, hanem mindig van valami, amiről lehet beszélni vele kapcsolatban, és itt nem botrányokra gondolok. Albumai és dalai között bárki megtalálhatja a kedvére valót, lehet épp egy könnyed, pörgős dallamra vágyik, vagy épp egy lírai, fájdalmasabb dalra, amire kisírhatja magát. Ez a titka és ennek köszönhető, hogy rajongótábora széles skálát ír le korosztályok tekintetében. 

Minden élethelyzetre tudok mondani egy Taylor Swift-dalt.

Koncertjein egyaránt jelen vannak a tinilányok és a felnőtt férfiak, vagy épp idős házaspárok, beöltöznek a rajongók egy kedvenc Taylor inspirálta outfitbe és együtt harsogják a dalszövegeket. Van valami olyan ereje ennek a közösségnek, amit kívülről sokan nem értenek meg, de benne lenni nagyon jó érzés.

Ezért fáj annyira, hogy tavaly nem sikerült eljutnom az Eras Tour egyetlen helyszínére sem. Lesz másik turné, ez biztos és okosabban fogok jegyet venni (több helyszínre), mégis örökre fájdalmas pont lesz számomra az a tény, hogy nem az Eras-on láthattam őt először élőben.

Visszatérve a könyvre szerintem minden rajongónak kötelező a polcára ez a kötet, mert bár nem hivatalos életrajz, de nagyon sok infó megtalálható benne Taylorról, nekem is akadt benne új infó.



Nyereményjáték

A nyereményjáték során minden állomáson találtok egy képet, mely Taylor egyik videóklipjéből vett képkocka és nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni, hogy melyik dalról van szó. Sok sikert mindenkinek!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


A feladványom:


a Rafflecopter giveaway

A turné állomásai
05.26. Pandalány olvas
05.28. Zakkant olvas
05.30. Kitablar blog
06.01. This is my (book) universe

2025. május 24., szombat

BLOGTURNÉ: Layne Fargo - Pengeélen


A
Könyvmolyképző Kiadó újdonsága, Layne Fargo: The Favorites - Pengeélen című kötete a hivatásos jégtáncosok világába kalauzol el bennünket, és bemutatja a benne lévő csillogást, ugyanakkor az árnyoldalát is. Mi kell ahhoz, hogy valakiből a legjobb váljon? Miről kell lemondania Katarina Shawnak a dobogó felső fokáért? Fájdalmas, mély életút: szárnyalás és zuhanás. Tarts te is bloggereinkkel, és a turné végén lehetőséged nyílik megnyerni a kötetből egy példányt!

A fülszöveg

Epikus ​szerelmi történet egy nőről, aki elszántan vési a saját útját az elit műkorcsolyázás csillogó, ám kegyetlen világában és azon kívül is.
Az lehet, hogy nem híres, nincs pénze, és a családja sem támogatja, de Katarina Shaw mindig is tudta, hogy olimpiai jégtáncosnak született. Amikor megismerkedik Heath Rochával, egy nevelőcsaládban ragadt, magányos fiúval, a köztük létrejövő kapcsolat veszélyes párossá teszi őket a jégen.
A korcsolyázásba – és egymásba – kapaszkodva próbálnak megszökni zaklatott életükből, így Kat és Heath gyerekkori szerelmespárból jégtáncbajnokokká válnak. Rabul ejtik a világot perzselő kémiájukkal, lázadó stílusukkal és hullámvasútszerű kapcsolatukkal. Amíg az olimpiai játékokon egy döbbenetes esemény hirtelen véget nem vet a karrierjüknek.
Ahogy közeledik utolsó versenyük tizedik évfordulója, egy engedélyük nélküli dokumentumfilm híre korbácsolja fel az érdeklődést. A filmesek azt ígérik, hogy felfedik az „igazságot”.
Kat ekkor megszólal. És a valódi igazság talán még a főcímeknél is megdöbbentőbb.

TikTok-szenzáció! #BookTok, #OlvassEgyJót


Kiadó: Könyvmolyképző
Kiadó székhelye: Szeged
Kiadás éve: 2025
Oldalszám: 480
ISBN: 9789636752804
Fordította: Z. Roehnelt Zsuzsanna Lilla
Megjelenés időpontja: 2025.05.20.
Moly-adatlap: itt
Beleolvasó: itt
Megrendelheted: itt



Gyerekkorom óta vonz a korcsolyázás sportág, még úgy is, hogy csak kipróbáltam, de aktívan sosem korcsolyáztam. Viszont érdekes módon nagyon sokszor hallgatok olyan zenét, amire a szemem előtt megjelenik egy korcsolyázó pár, akik kecses mozdulatokkal pörög-forognak, siklanak a jégen. Nehezen tudom megmagyarázni ezt a fajta vonzalmamat a sportág iránt, egyetlen sorozatot vagy filmet sem tudok hozzá kötni gyerekkoromból. Mégis ha a témába vágó filmmel vagy könyvvel találkozom, felkapom a fejem és most sem történt ez másként, a Pengeélen kötet tökéletes olvasmánynak bizonyult.

Nagyon könnyen magába szippantott a történet, könnyű nyelvezete és az írónő remek írási stílusa hamar kizökkentett a valóságból. Hirtelen egy fiatal lány világában találtam magam, akinek mindene a sport és bármire képes azért, hogy korcsolyázhasson. Katarina Shaw egy elszánt és tehetséges lány, aki gyerekkora óta imád jégen lenni, de az élet nagy kihívások elé kényszerítette, így minden egyes pillanatban azon dolgozik, hogy álmát megvalósíthassa és hivatásos jégtáncos lehessen. Bátyjával, Leevel ketten maradtak apjuk halála után. Lee azonban egy abuzív, toxikus személyiség és rettegésben él mellette Katarina. Mivel anyagilag függ a bátyjától, nem tud egyszerűen csak lelépni és máshova költözni, kiskorúsága miatt sem. Egyetlen kiutat abban látja, hogy nagykorúsága napjától végre kézhez kaphatja az örökségét és megszabadulhat az anyagi gondoktól egy időre, illetve bátyjától is.
Már gyerekként megismerkedik Heathszel, akibe nagyon könnyen beleszeret, és ő lesz a jégen is a párja. Természetesen mint minden sportolónak, Katarinának is van idolja, akinek a sikerei inspirálják és szeretné elérni azt, amit ő elért. Neki Sheila Lin volt ez a személy, egy többszörös olimpiai bajnok, aki azóta saját akadémiát alapított és a lánynak egy álom lenne ezen a helyen tanulni azt, amit a legjobban szeret a világon. Nos, ez persze rengeteg pénzbe kerül, nem elég hozzá a szuper tehetség. Katarinának mégis sikerül bejuttatnia magukat Heathszel a helyre és a fáradságos munka úgy néz ki, kifizetődő lesz.

Mint minden élsportnak, a korcsolyázásnak is megvan az ára. Mi, nézőként azt látjuk, hogy elegánsan és kecsesen siklanak a jégen különböző nehéz és bonyolult koreográfiákat bemutatva, azonban a háttérben sokszor komoly harcok, ármánykodás és ellentétek húzódnak. A könyvben nagyon tetszett az a kettősség, hogy mennyire lehet szeretni ezt a sportágat és mindez mivel jár a sportolók számára. Nem nehéz vetélytársakat és ellenségeket szerezni, Katarina személyiségével ráadásul ez hatványozottan esélyes volt. Az akadémia sztárjai Sheila Lin gyerekei, akik ugyanolyan elszántak, mint Katarina, így a legjobb megoldásnak az bizonyult, hogy közel tartsa magához az ellenségeit.

Ez a könyv könnyen megvett magának, lendületessége és fordulatos cselekménye szerintem tetszeni fog azoknak, akik szeretik a sportsztorikat. Erősen emlékeztet Taylor-Jenkins Reid regényeire, melyek ugyanennyire izgalmasak és érzelmesek egyszerre. Például kifejezetten az ő történetei közül Carrie Sotóra emlékeztet, ahol szintén egy élsportoló élete, egy teniszcsillag kerül bemutatásra. Nagyon imádom azt ilyen típusú történeteket, még ha egy fiktív sportsztár is a főszereplő.





Nyereményjáték

A nyereményjátékunk középpontjában női műkorcsolyázó olimpiai bajnokok állnak. Minden állomáson találtok egy nevet (a magyar írása szerint), de kihagytunk belőlük pár betűt. A ti feladatotok, hogy a helyes megoldást beírjátok a Rafflecopter doboz megfelelő sorába!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladványom:
Ka_a_in_ W_tt


a Rafflecopter giveaway


A turné állomásai
05.22. Spirit Bliss - Sárga könyves út
05.24. Pandalány olvas
05.26. Kitablar
05.28. This is my (book) universe
05.30. Olvasónapló
06.01. Utószó

2025. május 21., szerda

BLOGTURNÉ: Nick Bradley - Négy évszak Japánban


Nick Bradley első magyarul megjelent regénye, a Négy évszak Japánban igazi csemege a japán kultúra kedvelőinek. Főszereplője, Flo karrierje és élete egy ponton megrekedt, az olvasók végigkövethetik útkeresését, mely során Flo nem is sejti, milyen változásokat hoz számára egy metrón felejtett könyv, melynek írója ismeretlen. Tartsatok velünk és nyerhettek egy példányt belőle a Kossuth Kiadó jóvoltából!

A fülszöveg
Flo ​Dunthorpe-nak elege lett Tokióból.
Az önbizalomhiánytól szenvedő lány élete megrekedt, műfordítói munkája értelmét vesztette, párkapcsolata összeomlani látszik.
Aztán egy nap rátalál egy rejtélyes könyvre, amit az egyik utas felejtett ott a tokiói metrón.
Flót már a legelső oldal olvasása közben beszippantja és átformálja a könyv. Azonnali és erőteljes késztetést érez arra, hogy lefordítsa ezt az elfeledett regényt. Ezzel a sorsdöntő elhatározással pedig olyan útra lép, amely megváltoztatja az életét.
Ahogy Flo egy éven át követi a szereplők sorsát, akik valahol Japán messzi vidékén élnek, átélve a pár kibontakozó kapcsolatának hullámhegyeit és hullámvölgyeit, hamar rádöbben, hogy ki kell merészkednie a könyv világából, hogy felkutassa annak fellelhetetlen, titokzatos szerzőjét. Miközben a könyv két főszereplője felfedi előtte, hogy az életükben sokkal több közös vonás van, mint ahogy azt első pillantásra gondolta, a szöveg és a fordító sorsvonala elkezd közelíteni egymáshoz, és rövidesen egyértelművé válik, hogy Flo utazása éppen csak elkezdődött…


Eredeti cím: Four Seasons in Japan
Kiadó: Kossuth Kiadó
Megjelenési dátum: 2025.04.15.
ISBN: 9789636365509
Oldalszám: 416
Fordító: Antóni Csaba
Moly-adatlap: itt
Megrendelheted: itt
Beleolvasó: itt



Egy ideje foglalkoztat a gondolat, hogy többet olvassak Japánról, a japán kultúráról és ott játszódó történetekkel ismerkedjek meg. Olvastam már pár ilyen regényt, azonban a Négy évszak Japánban az első, ami igazán megfogott. Már önmagában a szép borító és az ígéretes fülszöveg megkapó volt, kíváncsian vártam milyen lesz.

Meglepetés volt számomra, hogy mennyire könnyen bele tudtam magam élni a történetbe, és rendkívül hamar beszippantott, gyorsan haladtam vele. A könyv Tokióban és Onomichiben játszódik. Érdekes módon az angol író, Nick Bradley a "könyv a könyvben" megoldást választotta és nagyon izgalmas alapötletet dolgozott ki egy egész regénnyé. Flo, az amerikai lány évek óta Tokióban él, a mindennapok lassan maga alá temetik, műfordítói munkájában nem igazán találja a helyet. Legalábbis kellene egy olyan könyv, amit szívesen fordítana le, önmaga miatt is és hogy végre elinduljon ezen a karrierúton. Egy hazaút során a metrón észrevesz egy könyvet, amit egy férfi hagyott az ülésen. Nem foglalkozik eleinte különösebben vele, de magával viszi azért. Kiderül, hogy egy igen érdekes történetet rejtőzik a könyvben, de a szerzője ismeretlen marad számára.
Itt jutunk el a könyv másik szereplőjéhez, Kjóhoz, aki egy tizenkilenc éves fiatal srác, teli álmokkal az orvosi karrierjéről, ami jelenleg szertefoszlani látszik, ugyanis nem sikerült a felvételije. Első találkozásunk a fiúval a tokiói vonatállomáson történik, ahol elbúcsúzva anyjától felszáll egy vonatra nagymamájához, Ajakohóz tartva Onomicsibe. Egy évet fog nála tölteni, hogy felkészítő iskolába járjon, jövőre pedig újból megpróbál bejutni az orvosira. Hobbija a rajzolás és tehetsége is van hozzá, ez a regényben végigvonuló szál, folyton jelen van Kjó életében.

A könyv nem egy túlságosan eseménydús történet, sokkal inkább az érzelmek és az emberi kapcsolatok viszik előre a történetet, pont ilyesmire vágytam. A regény nagy részében Kjót és nagyiját, Ajakót látjuk, Flo története közben keretet ad a regénynek, aki próbál a végére járni a rejtélyes könyv írójának.
Kjó és Ajakó kapcsolata közel sem könnyű, bármennyire lehetne így nagymama és unoka között. Ajako egy sokat tapasztalt, idős hölgy, akinek határozott személyisége és makacssága megnehezíti Kjó mindennapjait. Nem érzi a határokat unokájával, és nehezére esik visszafogni magát, nem beleszólni az életébe. Tetszett az, hogy sok mindent megtudunk Ajako fiatalkoráról, és magyarázatot kap az, hogy miért és hogyan vált ennyire nehéz személyiséggé. Rengeteg traumát kellett megélnie: az édesanyja egyedül nevelte, a férje meghalt az atombomba ledobásakor Hirosimában, a fia pedig öngyilkos lett. Ezek nem számítanak szerintem spoilernek, mert viszonylag hamar kiderül a könyvben és a későbbi érzelmi interakciók alapját adja. Unokája, Kjó pedig egy olyan fiatal karakter, amilyennek a japánok többségét képzelem: udvarias, kedves és végtelenül türelmes.

Az biztos, hogy nekem nem lenne ennyi türelmem senkihez, aki folyamatosan kijavít, korlátoz és mindenbe beleszól. De a szeretet mégis közel hozza egymáshoz a két szereplőt és tetszett, ahogy Kjó megértette a nagymamája történetét és egyre közelebb engedték egymáshoz a másikat a könyv végére.

Külön szeretném kiemelni a könyv nemcsak tartalmát, hanem kivitelezését is. Egyrészt több illusztrációt tartalmaz (pl. az egyes évszakok elején), néhány képet is a valós Onomichiről, másrészt japán szavak tömkelegét. Imádtam úgy olvasni, hogy a japán szavakat dőlt betűvel szedték és a könyv végén található szótár segített a megértésben. Így teljes mértékben autentikussá vált számomra olvasás közben a történet és ott éreztem magam Japánban.

Alig várom, hogy elolvassam az író hamarosan magyarul megjelenő korábbi, a The Cat and The City című regényét is.






Nyereményjáték

A nyereményjáték során a beleolvasó alapján kell válaszolnotok kérdéseinkre és a helyes megfejtést beírni a Rafflecopter megfelelő helyére. Sok sikert mindenkinek!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladványom:
Milyen órákra jár Flo, mit tanul?

a Rafflecopter giveaway

A turné állomásai
05.21. Pandalány olvas
05.23. Csak olvass!
05.25. Könyv és más

2025. május 5., hétfő

BLOGTURNÉ: Ann Patchett - A Holland Ház


Ann Patchett legújabb regénye, A Holland Ház egy amerikai család több évtizedre visszanyúló történetét meséli el. A családfő az ingatlan világában alapozta meg anyagi biztonságukat és így lett a tulajdonuk a fényűző Holland Ház. A könyv egyszerre szól a családi kapcsolatokról, a testvéri kötelékről, és a kapitalizmus kihívásairól. A könyvet Pulitzer-díjra jelölték. Tartsatok bloggereinkkel, és esélyetek lesz nyerni egy példányt ebből az impozáns kötetből!

A fülszöveg
A ​második világháború végén Cyril Conroy különös szerencsével egyetlen befektetésből fel tud építeni egy komplett ingatlanbirodalmat – családja a szegénységből egy pillanat leforgása alatt hihetetlen vagyon gazdája lesz. Első dolga, hogy megvegye a Holland Házat, a Philadelphia külvárosában álló fényűző villát. Meglepetésnek szánja a feleségének, de a ház megszerzése végül oda vezet, hogy Cyrilnek mindentől meg kell válnia, akit és amit szeret.
A Holland Ház történetét Cyril fia mondja el. Cyril két gyermekének testvéri kötelékét megerősíti, ahogy a vagyon elvész, ahogy ráébrednek, hogy csak egymásra számíthatnak.
Öt évtized krónikáját tartjuk a kezünkben, a paradicsom elvesztésének történetét, egy sötét, mégis valóságos tündérmesét – ezen keresztül Ann Patchett szülői szerepről, házasságról, a helyek szelleméről, a kapitalizmus természetéről és még egy sor dologról tesz fel bölcs kérdéseket, hogy az olvasó maga adhassa meg válaszait.
Ann Patchett a Tom Lake című New York Times #1 bestseller, és még további jó néhány regény és egyéb mű szerzője. Munkásságát többek között PEN/Faulkner, Women's Prize for Fiction és Book Sense – Az Év Könyve díjjal ismerték el. A Holland Házat Pulitzer-díjra jelölték. Műveit több mint harminc nyelvre fordították le, szerepelt a Time magazine a világ 100 legbefolyásosabb személyiségét egybegyűjtő listáján. Joe Biden amerikai elnök az amerikai kultúrához tett jelentős hozzájárulásáért National Humanities Medal kitüntetést adományozott neki. A Tennessee állambeli Nashville-ben él.

Eredeti cím: The Dutch House
Kiadó: 21. Század Kiadó
Megjelenési dátum: 2025.03.20.
ISBN: 9789635685882
Oldalszám: 352
Fordító: Lévai Márta
Moly-adatlap: itt
Megrendelheted: itt


Ez a könyv lett az első találkozásom az írónővel, bár tudom, hogy a Tom Lake című regényével került igazán köztudatba. Nagyon kíváncsian vártam, hogy milyen lesz a kívülről gyönyörű kötet. Meseszép borítójával, ezzel a piros ruhás lánnyal, a színeivel könnyen felkeltette az érdeklődésemet. A 21. Század Kiadó Kultkönyv kategóriájában amúgy is mindig figyelem, milyen művek jelennek meg, mert általában nagyon jó könyvek, komoly témával foglalkoznak. A Holland Ház története is pontosan ez a kategória. Elgondolkodtató, a nyelvezete pedig egyszerűen fantasztikusKönnyen olvasható, mégis azt éreztem olvasás közben, hogy szépirodalmi minőségű írást tartok a kezemben. Ann Patchett írási stílusa és nyelvezete magával ragadó, gördülékenyen ír.

A helyszín Philadelphia, ahol egy gyönyörű és hatalmas házban, a Holland Házban él Cyril Conroy és két gyermeke, Maeve és Danny. Az eseményeket a kisebbik gyerek, Danny szemszögéből ismerhetjük meg, ami meglepő volt számomra, hiszen nőktől kevésbé olvastam eddig férfi szemszögben megírt történetet. Érdekes és új élmény volt így olvasni.

Az apa, Cyril mindent megtett ingatlanügynökként, hogy a lehető legjobb életszínvonalat tudja biztosítani családjának. Nos, a Holland Ház előkelőségével épp megfelelő lakóhely választásnak bizonyult és megtehette, hogy megveszi nekik. Egy gyermek számára nem elég az anyagi biztonság, az érzelmi nevelés is szükséges. Azonban ezt nem kapta meg maradéktalanul egyikük sem. Édesanyjuk még serdülőkorukban elhagyta őket (Maeve csak 11 éves volt). Hárman maradtak, gyerekkoruk nagy része így telt, míg egy nap apjuk nem egyedül érkezett haza. Magával hozta Andreát, akit azonnal a ház monumentális mérete és pompája ragadt magával, különösebben nem törődve leendő férje gyerekeivel és a velük való kapcsolatot sem szorgalmazta sohasem. Itt azonnal érezhető volt a feszültség, mely később sem oldódott fel, hiszen a gyerekek rögtön érezték, hogy elsősorban nem szerelem motiválja Andreát. Távolságtartással és ellenállással fogadták a nőt, aki hasonlóképpen nem segített nekik abban, hogy közelebb kerüljenek egymáshoz és egy fajta "mostohaanyjuk" legyen.

Ráadásul Andrea nem sokkal ezután beköltöztette a házba két lányát is, Maeve és Danny rögtön háttérbe került és apjuk sem segített nekik az összecsiszolódásban. Ahogy teltek a napok, egyre inkább előrekerültek azok a sérelmek, amiket a gyerekek átéltek: az anya hiánya, az apa pénzorientált élete és az érzelmi kötődés hiánya. A könyv több évtizedet ölel fel, így nemcsak a tinédzser Danny gondolatait ismerhetjük meg, hanem azt az időszakot is, amikor már felnőttként nem él a házban, és már teljesen Andrea uralja a Holland Házat.

Egy dolgot örök életükre megfogadtak Maeve és Danny: soha nem fognak egymástól elszakadni és kötelékük megingathatatlan lesz. Egymásra számíthatnak csak. Maeve hamarosan egyetemre ment, így Danny egyedül maradt a családi házban. Később ő is továbbtanult, orvos lett belőle, azonban visszajártak Maevevel leskelődni a házhoz, kocsiban ülve beszélgettek és figyelték távolról, hogy van-e mozgás a házban. Ez nagyon érdekes volt kívülről nézve, és teljesen érthető, hogy csak megfigyelni akarták a házat és Andreát, találkozni vele sohasem. A nő teljes mértékben leuralta az életüket, mindezt anyagi javak megszerzéséért.

A könyv gyönyörűen mutatja be a testvéri bizalom és kapcsolat erejét, amikor körülöttük minden szétesni látszik. Egymásra támaszkodhatnak még akkor is, amikor apjuk a keserves munkával felépített anyagi biztonságot elveszti, feléli a tartalékokat. A történet nem mondható nagyon mozgalmasnak, sokkal inkább érzelmi síkon történnek benne az események, és az ilyen könyveket imádom. Teljesen át tudtam érezni a két gyerek sérelmeit, az életük hiányosságait, de szerettem azt, ahogyan egymásba kapaszkodnak. A testvéri szeretet a másik, ami nagyon megfogott ebben a könyvben.

A Holland Ház nem egy valóságban létező ház története, pusztán fikció, mégis az volt az érzésem, mintha egy valós, történelmileg helytálló fikciót olvasnék. Ann Patchet leírásainak hála nagyon élethű a könyvbeli család, a karakterek szinte kilépnek az oldalakról, láttam magam előtt a házat, a hatalmas ablakait, a környező utcákat, simán el tudnék képzelni belőle egy filmet.



Nyereményjáték

A nyereményjáték során Ann Patchett regényei között kell keresgélnetek és a megadott szereplő nevéhez párosítva a regény címe lesz a helyes megfejtés, amiben a karakter szerepel. Sok sikert mindenkinek!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladványom:
Bert Cousins

a Rafflecopter giveaway


A turné állomásai:
05.05. Pandalány olvas
05.07. Olvasónapló
05.09. Könyv és más
05.11. Könyvparfé
05.13. Szembetűnő blog

2025. május 4., vasárnap

BLOGTURNÉ: Susannah Nix - A randizás elmélete


Susannah Nix
legújabb regényében, A randizás elméletében a szerelem összetételét vizsgálja. Esther sosem hitt a szerelemben, számára ami nem mérhető, az nem is létezik. De amikor a szomszédja, Jonathan a segítségét kéri a készülő sci-fi kéziratában, rájön, hogy kettejük világa mégsem különbözik annyira egymástól. Légy részese Te is ennek a tudományos és bájos történetnek - a turné végén pedig egy szerencsés olvasó meg is nyerhet egy példányt a regényből!

A fülszöveg
Az űrmérnökként dolgozó Esther Abbott nem hisz a szerelemben: neki elég, hogy tökéletesen boldog életet él, miközben szívből gyűlöli a hipsztersapkás forgatókönyvíró szomszédját, Jonathant. A nyugodt mindennapoknak azonban vége szakad, amikor kénytelen lesz ördögi alkut kötni a sráccal: ha Jonathan eltereli a legjobb barátnője figyelmét egy kínos exről, Esther lesz a tudományos tanácsadója az éppen készülő sci-fi forgatókönyvéhez.
A lány türelmét erősen próbára teszi, amikor teljesítenie kell az alku rá eső részét. Ám minél több időt tölt Jonathannel, ráébred, hogy a fiú nem is annyira vészes, és a gyűlölet egyre inkább vonzalommá alakul át. Már csak az a kérdés, Esther képes lesz-e túllépni önmaga árnyékán, vagy az élete egyenesen a katasztrófa felé száguld…

Kiadó: General Press
Kiadás éve: 2025
Oldalszám: 360
ISBN: 9789634529620
Fordította: Gábor Emma
Megjelenés időpontja: 2025.03.24.
Moly-adatlap: itt
Megrendelheted: itt



Első olvasmányom Susannah Nixtől kimondottan meglepett. Az az igazság, hogy egy sokkal sablonosabb történetre számítottam, mert egy ideje kerülöm a romantikus könyveket. Viszont mivel ez a történet ennél kicsit többnek, tudománnyal kombinált női történetnek tűnt, úgy gondoltam adok neki egy esélyt. És nagyon jól tettem, mert kifejezetten tetszett. Pár éve végre megjelentek a könyvpiacon azok a könyvek, ahol a női főhős nem megmentésre váró, szerencsétlen, esetlegesen buta karakter, hanem okos, a tudomány világában tevékenykedik, és ehhez hozzáadva a romantikát kapunk egy kedves, humoros és szórakoztató regényt. Ali Hazelwood írónő új irányt mutatott a romantikus könyvek világában, az ő történeteire emlékeztet A randizás elmélete.

Esther űrmérnökként dolgozik egy cégnél Los Angelesben. A munkájában elismert, sikeres, szereti azt, amit csinál. Hazaérve azonban nem várja más, csak a macskája, aki ragaszkodik hozzá. A lány nem magányos, vannak barátai, kötőklubba jár (igen, ez az utóbbi években divat lett). Szomszédja, az idegesítően merevnek tűnő Jonathan forgatókönyvírást tanul, még egyetemista, de különösebben közeli kapcsolatuk nincsen. Egészen addig, amíg a srác Esther barátnőjével, Jinnyvel el nem kezd randizni. Egyezséget kötnek, mely szerint Esther vállalja, hogy segít a tudományos részeket átdolgozni Jonathan sci-fi forgatókönyvében, cserébe a srác randizik Jinnyvel, hogy könnyebben el tudja felejteni a volt barátját.
Nekem itt az elején már volt egy kis aggodalmam, hogy mi fog történni ezután a két lány barátságával, sosem született eddig semmi jó abból, ha össze akarnak boronálni két embert (akik között semmilyen kémia nincs alapvetően). Szóval voltak fenntartásaim az első fejezetek olvasásakor.

A terv részben beválik és a közös munka során kiderül Esther számára, hogy a fiú nem is olyan mogorva és megközelíthetetlen, mint amilyennek eddig hitte. Van humora, tud kedves lenni és kávésznob, nem iszik meg akármilyen kávét. Esther ahogy egyre több időt tölt együtt a forgatókönyv miatt vele, rájön, hogy van valami vonzó Jonathanban, ami eddig sosem tűnt még fel neki. Szép lassan bontakozik ki Esther és Jonathan jelleme is, a közös munka sokkal nyitottabbá teszi őket és egymásnak könnyebben kimondanak olyan dolgokat, amit másoknak nem feltétlen. Tetszett ez a fajta bizalom, ami kialakult köztük és az, hogy nem egyből "meglátni és megszeretni" történet az övüké. A lány meglehetősen terhelt családból jön, ugyanis később kiderül, hogy édesanyja elvált nőként nem találja a helyét a világban és nem tudja a pénzt kezelni, a gyerekeire telepedne rá, ha hagynák.

A könyv alapvetően a romantikusok közé sorolható, azonban nem szabad elmenni amellett sem, hogy Esthernek komoly kötődési problémái vannak. Nagyon jól elvan a maga kis világában, megvannak a számára biztonságot nyújtó kapcsolatai (Jinny, egy munkatársuk és bátyja, Eric), azonban egy munkahelyi értékelés során szembesül azzal, hogy lehet ideje lenne nyitni mások felé és kicsit másként állni a munkatársakhoz. Nemcsak a munkatársak terén, hanem egy esetleges párkapcsolat reményében is. Hiszen ahogy mindenki, ő is vágyik egy kapcsolatra. Nagyon tetszett az a beszélgetés, ahol Jinny szembesíti mindezekkel Esthert, viszont mégsem vádlóan vagy számonkérő stílusban. Egyszerűen segíteni szeretne a barátnőjének, hiszen egy szeretetreméltó lány, aki megérdemli a szerelmet.
A kedvenceim azok a jelenetek voltak, ahol Jonathan és Esther a forgatókönyvet nézik át és ötletek. Ekkor tudnak leginkább őszintén beszélgetni és feljönnek olyan témák egymással, ami egy bizalmi kapcsolat alapjai. Szerettem az ő történetüket olvasni, kedveltem mindegyiket karaktert.



Nyereményjáték

Most kiderül, mennyire figyeltetek a kémiaórákon! A turné állomásain összegképleteket találhattok, Nektek pedig az a feladatotok, hogy az elem nevét beírjátok a Rafflecopter dobozba!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladványom:
H2SO4

a Rafflecopter giveaway

A turné állomásai
04.30. Kitablar
05.02. This is my (book) universe
05.04. Pandalány olvas
05.06. Ambivalentina